Közlekedés és logisztika a Kéktúrázás Napján
A kéktúrázás egyik legizgalmasabb kihívása - a túrázáson kívül - a közlekedési logisztika megoldása. A Kéktúrázás Napján sincs ez másképp - ehhez ajánlunk megoldásokat.
A 143 túraszakasz kialakítása során alapvető szempont volt, hogy lehetőleg tömegközlekedési lehetőségeket biztosító kezdő- és végpontokat jelöljünk ki, ahová a résztvevők egyénileg eljuthatnak, és ahonnan tovább is tudnak utazni. A menetrendek és a közúthálózat azonban bizonyos esetekben jelentősen megnehezítik a kéktúrázást, ezért segítségképpen összeszedtük az utazással, közlekedéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
1. A legzöldebb megoldás: tömegközlekedés
A legjobb megoldás, ha közösségi közlekedést használunk otthonról a túra kezdőpontjába, majd a végén haza is. Az utazástervezéshez minden túra leírásánál a Fontos információk között találsz Google útvonaltervező linket, amivel a kezdőponthoz jutást és a végpontból visszautazást is meg tudod tervezni. Másik lehetőség, hogy az ismert menetrendi tervezőket (Emma, jegy.mav.hu) használjátok közvetlenül, több opcciót is kipróbálva.
Amennyiben bizonytalan vagy, hogy melyik járat a legelőnyösebb számodra, akkor vedd igénybe a MÁV-Start és a Volánbusz kifejezetten a Kéktúrázás Napjára biztosított szolgáltatását, és írd meg a kérdésedet a kekturazasnapja@mavcsoport.hu e-mail-címre.
Ha pedig szívesen választasz olyan túrát, ahol a fenntartható, autómentes természetjárást népszerűsítik, és ahol a szakaszfelelősöktől közvetlenül juthatsz információhoz, akkor válaszd a MÁV-Volán csoport kollégái által vezetett szakaszok egyikét.
- Az Országos Kéktúrán Becske és Cserhátsurány közti szakaszt,
- a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúrán Palin és Zalakaros közti szakaszt,
- az Alföldi Kéktúrán pedig Bajai átkelés és Pörböly közötti szakaszt.
2. Autóval és tömegközlekedéssel
Kombinálhatjuk az utazási módokat: autóval megyünk a túra kezdőpontjára, majd a túra végeztével vonattal vagy busszal vissza az autóhoz. Ez fordítva még praktikusabb: parkolj a végponton, és reggel utazz onnan tömegközlekedéssel a kezdőpontra, így a túra végén rögtön az autódhoz érkezel, nem kell várnod a buszra vagy a vonatra. Ez a lehetőség is persze nagyban függ a két pont közti közlekedési lehetőségektől és a menetrendtől is.
3. A háromszögeléses módszer
Vannak olyan túrák, amelyekhez az autódat - a kezdő- és végponthoz képest - célszerűbb egy harmadik, tömegközlekedési szempontból praktikusabb ponton hagynod, és onnan busszal vagy vonattal utazni a kezdőpontra, majd ugyanoda vissza a túra végén.
4. A több autós megoldás
Együttműködést igénylő módszer, ha a túra előtt a sofőrök átviszik az autókat a végpontra, majd egy autóval rögtön visszautaznak a kezdőpontra. A túra végén így már csak a “szállító” autó utasait kell visszavinni a rajtba. Ezt azonban csak végszükségben javasoljuk, mert nem környezetbarát megoldás.
Az együttműködés megszervezéséhez az egyes túraszakaszok üzenőfalán tudsz kapcsolatba lépni a szakaszfelelőssel vagy a túrára jelentkezőkkel.
5. Teleautó
Ha nincs autód, de kellene a tömegközlekedéshez, vagy van, de maradt még benne szabad hely, jelezd a túrád üzenőfalán, így a többi résztvevő is értesül róla. Teleautózzatok, ha lehet!
6. A túra meghosszabbítása
Érdemes elgondolkodni a túranap meghosszabbításán is (plusz gyalogos kilométerek bevállalásával). Helyi szálláshelyet foglalva egész hétvégi, vagy akár egy hosszú hétvégés programmá is bővíthetitek a Kéktúrázás Napját, ami lehetőséget biztosít a környék alaposabb feledezésére. A rendezvény idejére egyes szállásadók is külön kedvezményekkel támogatják a résztvevőket. (Ezekről a lehetőségekről egy következő cikkben írunk, illetve a túrák leírásánál is megjelenítjük őket)
Bármelyik közlekedési megoldást választjátok vagy a túrával kapcsolatban felmerülne kérdésetek, ajánljuk az egyes túraszakaszok oldalán található Üzenőfalat. A Kéktúrázás Napja honlapján - amennyiben belépsz a profiloddal - valamennyi túraszakasz aloldalán találtok egy üzenőfalat, ahol a túra résztvevői kommunikálhatnak egymással vagy a szakasz felelősével. Mindenkit arra biztatunk, hogy segítsétek egymást, működjetek együtt a közlekedés megoldásában!