A közeli tanúhegyek mágnesként hódítják magukhoz a túrázókat, pedig a Káli-medence peremén emelkedő hegyek is egészen karakteres varázzsal bírnak.
Geotúra szakvezetéssel
Szentbékkálla mesélő kövekkel kirakott kerítései a Káli-medence színes földtani tartalomjegyzéke: a "vörös -,fehér- és fekete Káli", a benne elszórt Pannon kőtengerekkel érdekes téma túrázás közben. A Fekete-hegyre felvezető és a fennsíkon kanyargó túra szakaszon értelmezhetjük a Balaton-felvidéki robbanásos bazaltvulkanizmus látványos kőzeteit és formakincsét, az Eötvös Károly kilátóból elénk táruló panoráma pedig alkalmat ad arra, hogy megidézzük a honfoglaló Kál Horka korát és a hagyományos tájhasználat ma is élő, értékmegőrző és teremtő jelenét.
A Balatonhenye és Szentbékkálla közti Fekete-hegy széles bazaltlepénye ugyan nem olyan hivalkodó, mint a Badacsony vagy testvérei, mégis pont annyira rendkívüli. Piciny univerzuma élesen elüt a lenti medencétől, szőlői közül kilátunk a környező tájra, ráadásul van egy olyan jellegzetessége is, amivel máshol nem találkozunk a Balaton-felvidéken: hátát apró tavak pettyezik. A Kéktúra elkalauzol a hegyperemre épített Eötvös Károly-kilátóba is, ami gondoskodik róla, hogy tágas panorámát kapjunk a Balatonra, a Káli-medencére és a szomszédos tanúhegyekre. Rövid, ám fölöttébb látványos szakasz maradandó attrakciókkal.
A geológiai szakvezetést a Bakony–Balaton Geopark geotúra-vezetője, Sárdy Julianna tartja.
Üzenőfal